avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Efectele continuității în munca pt pensie și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Efectele continuității în munca pt pensie și asigurare medicala

Bună ziua, as avea 2 nelămuriri legate de continuitatea în munca. Menționez ca voi avea o perioada de circa 3 săptămâni libere între 2 joburi (ultima zi la actualul loc de munca va fi la sfârșitul lui martie, prima la noul loc de munca după jumătatea lui aprilie).
1. Ma afectează aceasta perioada de discontinuitate cumva la pensie? Dacă da, care sunt efectele? Pot cumpăra cele 3 săptămâni ca să nu apară ca perioada în care nu am cotizat pt pensie?
2. Voi rămâne neasigurat medical în cele 3 săptămâni sau exista o "perioada de grație" după încetarea muncii în care sa fiu asigurat în continuare? Citisem pe undeva pe net ca 3 luni după încetarea contractului ramai asigurat, dar nu am încredere pt ca era un blog obișnuit.
Va mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2023
calinn_g, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:52, 27 Februarie 2023
1. perioada in cauza nu va constitui vechime in munca.. Daca va afecteaza sau nu, nu avem de unde sa stim exact. Puteti i incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru cele 3 saptamani.

2. Este corect ce ati citit , 3 luni după încetarea contractului ramaneti asigurat in sistemul de sanatate publica.
1. perioada in cauza nu va constitui vechime in munca.. Daca va afecteaza sau nu, nu avem de unde sa stim exact. Puteti i incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru cele 3 saptamani.

2. Este corect ce ati citit , 3 luni după încetarea contractului ramaneti asigurat in sistemul de sanatate publica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interuperea intre doua contracte de munca doriacristina doriacristina Buna ziua As dori sa va solicit niste informatii cu privire la ceea ce inseamna intreruperea intre 2 contracte de munca. Asa numita: intrerupere in carnetul ... (vezi toată discuția)
Art.55(b) papyan papyan buna ziua, sunt din Bucuresti sector 6, 39 ani si am vechime in munca de 19 ani. Din septembrie 2007 am fost angajat la un hipermarket in baza art [b]21(1)[/b] ... (vezi toată discuția)
Intrerupere pe cartea de munca mihai_r80 mihai_r80 Buna ziua, Firma de IT la care lucram si-a inchis afacerea si am incetat cu ei contractul de munca prin acordul partilor. (Am avut preaviz si salarii ... (vezi toată discuția)