Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pamant la vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pamant la vanzare

Salut, un prieten a cumparat un pamant acu un an si l-a trecut pe mine (adica el a platit, eu sunt in acte) si vrea sa-l vanda, o sa ma trezesc eu cu ceva impozite etc?

Daca tranzactiile s-au perfectat la notar, prin inscris autentic, odata cu semnarea actelor, se retin si sa platesc toate aceste taxe direct de catre notar.
Daca valoarea de tranzactionare a acelui teren depaseste 35.000 euro si daca terenul este intravilan construibil liber de constructii atunci veti datora 19% TVA pentru tranzactia respectiva!
Este specificat clar in Codul Fiscal si in Codul de Procedura Fiscala~! TVA-ul pentru tranzactiile imobiliare la persoane fizice! Cititi legea!
Succes!
:offtopic:Preventiv , pentru a nu avea surprize , cereti-i prietenului sa faca cu dvs un contract prin care se obliga sa plateasca acest TVA in cazul in care veti fi chemat la ANAF pentru a face plata!
nu depaseste 35000 euro. dar pe banii primiti 6000RON (care bineinteles ca nu i-am primit ca nu era pamantul meu). bani aceea nu tb declarati ca venit si platit impozit pe ei?

toate tranzactiile au fost facute la notar. (partea proasta e ca nu am actele pt ca nu m-a interesat ce si cum)

inca o intrebare asta am facut acu ceva vreme si acu ma recontactat si mi-a spus ca nu a fost declarat la cartea funciara, sau ceva de gen si ca mai are nevoie de mine sa mai vin sa semnez niste acte ca din zisele lui tot eu sunt proprietar. e posibil asa ceva? sa nu ma trezesc ca am vandut pamantul de 2 ori sau ce mai stiu eu? ce smecheri se mai pot face + ca i-am zis sa-mi faca ceva procura ca respectivul nu are drept la "banii" acu nu stiu cata vreme (adica aia pe care eu nu i-am vazut).

help!!!
Daca sunteti proprietar in acte, adresati-va notarului care a incheiat actele si cereti-i o copie legalizata dupa ele. Apoi mergeti la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara din zona in care se afla terenul si cereti un Extras de carte funciara pentru informare - dureaza doua zile lucratoare pana il obtineti - si astfel veti cunoaste situatia reala a terenului.