Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

buna!am comis o infractiune,dar regret enorm.Am sustras dintr-un magazin un lucru..au chemat politia,am dat declaratie,am returnat obiectul,au spus ca imi fac dosar penal pt furt calificat.Nu mi-au dat amenda.dosarul penal ma poate afecta la angajare?Ramane pe veci?Au spus ca daca returnez obiectul furat nu e asa de rau.Mersi #-o
Avand in vedere fapta comisa,aceasta va fi incadrata la furt calificat,prev.de art.208 -209 lit.e c.pen.fapta fiind sanctionabila cu inchisoarea de la 3 la 15 ani.
Avand in vedere ca prejudiciul a fost acoperit,prin restituirea bunurlui sutras,c,care constituie o circumstanta tenuanta la stabilirea pedepsei,va sfatuiesc sa adoptati o atitudine sincera si de cooperare formala ,atat cu organele de urmarire penala, cat si in instanta de judecata si avand in vedere ca sunteti infractor primar este posibil sa vi se aplice o pedeapsa minima cu suspendarea executarii.
In functie de locul unde veti dori sa va angajati ,o astfel de situatie,poate crea probleme
Cu regret te anunt ca am trecut acum 2 ani printr-o situatie similara cu a ta. Iti recomand sa colaborezi cu organele de politie, sa recunosti fapta, sa o regreti, sa-ti mentii declaratiile. Eu am beneficiat de serviciile unui avocat, chiar daca nu m-a ajutat foarte mult, macar a fost acolo pentru "linistea mea sufleteasca".
Si in cazul meu a fost prejudiciul recuperat imediat dupa ce am fost prins in fapt, astfel ca dupa aproximativ 6 luni de la declaratia data la politie am primit acasa decizia de neincepere a urmaririi penale in privinta furtului calificat si am platit o amenda ADMINISTRATIVA de 500 ron. Bafta si ai grija in viitor de libertatea ta !