avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix neamortizat la un pret mai mare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix neamortizat la un pret mai mare decat pretul de achizitie

Este permis de legislatie sa se vanda un mijloc fix NEamortizat complet la un pret mai MARE decat valoarea de achizitie? (este vorba despre un bun importat pe un PFA, daca are vreo relevanta)
Cel mai recent răspuns: roxana2008 , utilizator 19:05, 2 Martie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este permis a fi vândut la o valoare mai mare , diferența până la prețul de achiziție reprezintă un profit și se tratează ca atare , impozit pe profit etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix raisacristina raisacristina In cazul unor mijloace fixe care se vad sub pretul de achizitie, existent in contabilitate, cum se va face impozitatea?? Multumesc (vezi toată discuția)