Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix neamortizat la un pret mai mare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix neamortizat la un pret mai mare decat pretul de achizitie

Este permis de legislatie sa se vanda un mijloc fix NEamortizat complet la un pret mai MARE decat valoarea de achizitie? (este vorba despre un bun importat pe un PFA, daca are vreo relevanta)
Este permis a fi vândut la o valoare mai mare , diferența până la prețul de achiziție reprezintă un profit și se tratează ca atare , impozit pe profit etc