Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix

In cazul unor mijloace fixe care se vad sub pretul de achizitie, existent in contabilitate, cum se va face impozitatea??
Multumesc
pe site-ul www.mfinante.ro

Intrebare:

Va rugam sa ne precizati daca prevederea privind amortizarea fiscala referitoare la vanzarea mijloacelor fixe prin unitati specializate sau prin licitatie organizata, confom legii, se aplica si in cazul in care valoarea mijlocului fix este mai mare decat valoarea contabila neamortizata (valoarea neta)? Sau se aplica si in cazul mijloacelor fixe vandute prin institutii specializate, indiferent de valoarea neamortizata si de pretul de vanzare a mijlocului fix respectiv?

Raspuns :
In conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile ulterioare, Titlul II, art. 24, alin. 15, valoarea ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile vandute este deductibila la calculul profitului impozabil, in cazul in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii, indiferent de valoarea obtinuta. Prin "unitati specializate" se intelege urmatorul fapt: persoanele juridice care, potrivit obiectului de activitate, intermediaza instrainarea mijloacelor fixe respective, departamentele specializate aflate in structura organizatorica a societatii, organizate potrivit regulamentului de organizare interna, precum si alte unitati cu activitati similare. Mentionam ca, in cazul valorificarii mijloacelor fixe complet amortizate, nu se inregistreaza cheltuieli cu "valoarea ramasa neamortizata".