avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe numele mamei ...

Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe numele mamei mele doar că ea nu este in Romania și nici nu vreau să știe că îi voi cumpăra acest imobil,cum pot proceda?Am copia documentului de identitate al mamei atât.Multumesc de răspuns
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 17:15, 28 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveți cum sa cumparati in lipsa unei procuri notariale prin care mama dvs va imputerniceste..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteți. Dacă vreți ca mama sa fie proprietara garsonierei, trebuie sa va trimită o procura de la Ambasada sau Consulat, prin care va imputerniceste sa cumpărați în numele ei.
Nu aveți cum sa încheiați un contract în lipsa uneia dintre părți sau a unei procuri.
Chiar dacă aveți în vedere un "cadou surpriza ".
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Mama sa perfecteze o procura speciala, prin care va imputerniceste pe dumneavoastra sa achizitionati o garsoniera, ea avand calitatea de proprietar.
Aceasta sa specifice faptul ca dumneavoastra platiti pretul, din contul dumneavoastra, ori dintr-un cont al ei.
Procura speciala este perfectata la CONSULAT/AMBASADA.
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2023
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionare garsoniera Robert781 Robert781 Buna ziua, Detin o functie de consilier la o primarie din provincie. Doresc sa-mi cumpar o garsoniera dar nu sunt decis pe ce nume sa o trec pentru a nu ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de la parinti iulyt iulyt Se poate cumpara apartamentul detinut de mama mea, in care eu si nevasta suntem luati in spatiu? Trebuie facuta dezbaterea mostenirii inainte sau care este ... (vezi toată discuția)
Imputernicire auto silvia cladian silvia cladian Buna ziua, Am si eu o intrebare legata de modalitatea de a crea o procura in ceea ce priveste un autoturism.Mama mea a achizitionat un urma cu 14 un ... (vezi toată discuția)