Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe numele mamei ...

Bună ziua, aș dori să cumpăr o garsonieră pe numele mamei mele doar că ea nu este in Romania și nici nu vreau să știe că îi voi cumpăra acest imobil,cum pot proceda?Am copia documentului de identitate al mamei atât.Multumesc de răspuns
Nu aveți cum sa cumparati in lipsa unei procuri notariale prin care mama dvs va imputerniceste..
Nu puteți. Dacă vreți ca mama sa fie proprietara garsonierei, trebuie sa va trimită o procura de la Ambasada sau Consulat, prin care va imputerniceste sa cumpărați în numele ei.
Nu aveți cum sa încheiați un contract în lipsa uneia dintre părți sau a unei procuri.
Chiar dacă aveți în vedere un "cadou surpriza ".
Buna ziua,

Mama sa perfecteze o procura speciala, prin care va imputerniceste pe dumneavoastra sa achizitionati o garsoniera, ea avand calitatea de proprietar.
Aceasta sa specifice faptul ca dumneavoastra platiti pretul, din contul dumneavoastra, ori dintr-un cont al ei.
Procura speciala este perfectata la CONSULAT/AMBASADA.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat