Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... imputernicire auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

imputernicire auto

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de modalitatea de a crea o procura in ceea ce priveste un autoturism.Mama mea a achizitionat un urma cu 14 un autoturism.La ora actuala atat ea cat si eu locuim in strainatate, masina ramanand in tara.As dori un sfat in ceea ce priveste o modalitate prin care un fratele mamei ar putea radia sau vinde in numele mamei acest autoturism.Am inteles ca se folosesc procuri pentru aceste tipuri de tranzactii dar nu imi este foarte clar ce fel de procura trebuie facuta.Este necesara o procura realizata prin ambasada?avem nevoie de talonul masinii pentru a crea aceasta procura?
Va multumesc.
Va trebuiesc doar datele din talon.Intocmiti procura la un notar din strainatate,dupa care fratele dumneavoastra o v-a traduce la un traducator autorizat din Romania.
Faceti procura la ambasada sau la consulatul roman din aceea tara. Va trebuie actul de identitate al proprietarului si datele de identificare a persoanei imputernicite si a autoturismului.
puteti face o procura notariala prin care imputerniciti o persoana ca in numele mamei si pt dumneaei sa radieze autoturismul.