Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Anulare penalitati.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Anulare penalitati.

In 2017 dupa efectuarea cadastrului am constata ca exista o diferenta de suprafata care nu era inclusa la caculul valorii impozabile. Am anuntat primaria si le-am dus copii dupa actele cadastrale in vederea calcularii corecte a impozitului. Abia anul trecut in decembrie am primit decizie de impunere pentru suprafetele gasite in plus dar in aceasta decizie sunt si majorari penalizari si dobanzi in afara de taxa datorata desi eu am platit in ficare an impozitul asa cum a fost stabilit in decizie. Nu mi se pare corect pentru ca e vorba de o suma de 720 de lei in plus ia eu nu sunt vinovata ca ei nu au calculat impozitul corect pentru anii trecuti desi eu am solicitat acest lucru inca din 2017. Am facut contestatie prin care cer sa fie anulate penalitatile dar ei refuza sa-mi raspunda. Ce pot sa fac in acest caz?
george-neagu, moderator
Analizati oportunitatea actiunii in instanta