Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am trimis 2 petiții la una mai e 7 zile se face 45 de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am trimis 2 petiții la una mai e 7 zile se face 45 de zile la ...

Am trimis 2 petiții la una mai e 7 zile se face 45 de zile la cealaltă la sfârșitul lunii Martie,Primăria e din alt oraș le-am trimis prin E-mail petițiile daca nu îmi răspunde mă pot adresa Prefecturii în scris din acel oraș daca Primăria nu îmi răspunde.
Sau la instanta de judecata din acel oraș.
Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât și public.

Acțiunea se poate ot introduce în termen de 6 luni de la data expirării termenului legal de soluționare a cererii.

Instanta: Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul.