avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rezident UE, bancile romanesti refuza sa imi lichideze ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rezident UE, bancile romanesti refuza sa imi lichideze conturile de debit deoarece nu mai am C.I. valabil

Rezident UE de peste 10 ani. Buletinul (CI) romanesc a expirat acum o luna.
Am cateva conturi de debit in Romania, nefolosite, pe care doresc sa le lichidez/inchid.
Bancile refuza sa imi lichideze conturile de debit deoarece nu mai am C.I. valabil?!
Am pasaport romanesc, care e inca valabil dar mi se refuza legitimarea cu acesta.
Este legal felul in care procedeaza sau e o incalcare flagranta a legislatiei in vigoare?
Ce pot face ca sa inchid totusi conturile respective, fara sa fiu silit sa reinnoiesc buletinul de care NU am nevoie?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2023
Silea, utilizator

Alte discuții în legătură

Pasaport expirat si carte de identitate valabila pana in februarie 2014 nataliabeatrice1983 nataliabeatrice1983 buna seara!eu sunt rezidenta in italia din 2007.am pasaportul expirat din 2010 si cartea de identitate romaneasca imi expira peste 1 an in februarie.eu nu pot ... (vezi toată discuția)
Reinnoire pasaport in mexic/ buletin expirat pieceofwork pieceofwork Este posibil sa imi reinnoiesc pasaportul aflandu-ma in Mexic daca buletinul mi-a expirat? Am cu mine certif. de nastere in original. (vezi toată discuția)
Nu mai am nici o resedinta in romania ca sa pot sa mai fac buletinul ... tandemus tandemus Nu mai am nici o resedinta in Romania ca sa pot sa mai fac buletinul , iar acesta e expirat. In curand va expira si pasaportul si fara buletin valabil nu am sa ... (vezi toată discuția)