Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,sora mea a divortat in anul 2000 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,sora mea a divortat in anul 2000 păstrându-și numele ...

Buna ziua,sora mea a divortat in anul 2000 păstrându-și numele de casatorie deoarece avea la acea data un copil minor.Acum vrea să-și schimbe numele avut înainte de casatorie,si la intocmirea dosarului de schimbare de nume i se cere acordul fostului sot.Nu a mai pastrat legatura cu fostul sot de 22 de ani.Care este solutia in cazul de față sau ce poate face ptr. întocmirea dosarului de shimbare de nume.Multumesc.
nu are nevoie de acordul sotului, ar fi culmea.
Numele se schimba pe cale administrativa, vedeti og 41/2003
gi-jane2, moderator
Să mai meargă o dată la Starea civilă, poate e ascultată cu mai multă atenție sau nimerește un funcționar mai pregătit.
Bună ziua! Acord pentru ce? Să nu îi mai poarte numele? Legea 119/1996-Cap II^1-Schimbare pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice-Art. 41^1, alin. 3, lit. d-'' când în urma divorțului un fost soț păstrează numele de familie purtat în căsătorie și dorește un nume purtat anterior sau numele dobândit la naștere''......nu cred că este cazul , probabil e o interpretare greșită în discuțiile avute.
leu12, utilizator