avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire conturi bancare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire conturi bancare

Buna ziua! Eu si sotul meu avem fiecare cate o casa dobandita inainte de casatorie. De asemenea, avem si niste conturi de economii, unele facute inainte de casatorie, altele in timpul casatoriei, dar fiecare a depus banii pe numele sau. Suntem casatoriti in comunitate legala. Eu am un copil dintr-o casatorie anterioara, sotul are un frate in viata. In caz de deces al oricaruia dintre noi cum se imparte mostenirea? Ma intereseaza in special conturile de economii, Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:39, 2 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca sotul va lasa testament, fratele sau nu mai mosteneste.
Daca nu va lasa si decedeaza el primul, casa lui si banii din contul lui se impart pe jumatate intre dvs si frate.
daca muriti dvs prima, banii din contul dvs si casa dvs se imparte intre sot 1/4 si copilul dvs3/4
Multumesc. Este valabila aceasta imparteala si pentru conturile de economii facute in perioada casatoriei?
nu o sa se imparta in cazul decesului sotului de ex, banii din contul dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. va rog frumos sa îmi răspundeți la o situație: ... mary_stan_01@yahoo.com mary_stan_01@yahoo.com Bună ziua. Va rog frumos sa îmi răspundeți la o situație: eu am un copil major din prima căsătorie. Apoi m.am căsătorit cu un soț care nu are copii. ... (vezi toată discuția)
Bunuri dupa casatorie Adytzu7 Adytzu7 Buna ziua Sunt intr-o relatie de concubinaj cu un barbat care mai are un copil din alta relatie. Noi avem impreuna 2 copii. Eu nu am bunuri fizice pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)