Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Personal Sri Lanka
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Personal Sri Lanka

Bună ziua!
Am o speță la care am nevoie de sprijinul dvs.
Firma din România cu activitate horeca și construcții, angajează personal din Sri Lanka. Societatea fiind cu activitate în construcții, trebuie sa angajeze personal cu salariu minim 4000 lei, indiferent de ce activitatea prestata.
Dilema abia acum incepe: firma a trimis oferte de munca către personalul nerezident pentru un salariu net de 500 $, echivalent în lei, oferta acceptata.
Evident, se aplica facilități fiscale, iar salariu net ar fi de 3150 lei. Angajatorul nu dorește sa le plătească în plus nimic fata de oferta acceptata.
Fata de oferta de 500$ li se asigura cazarea și masa. Se poate considera ca pentru diferența dintre salariu cuvenit în luna de 3150 lei și oferta accepta de 500$ sa li se considere contravaloarea masa și cazare și sa li se retina din salariu? As dori o îndrumare legala și temeinica. Mulțumesc!
Daca salariul minim but este 4000 lei, fara alte sporuri etc.. atunci , si cel net trebuie sa fie la fel ...prin urmare, oferta incalca legea .

Baza legala: OUG 168/2022, art.164 C.mun.