Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare PFA la Administratia Financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare PFA la Administratia Financiara

Buna seara,
Doresc sa va solicit sprijinul in lamurirea unei probleme:
Anul trecut in data de 14 august mi-am obtinut Certificatul de Inregistrare de la Reg. Com., fiind autorizat ca PFA pentru codul 7022.
Anterior m-am documentat si am aflat ca trebuie sa ma inregistrez la Administratia Financiara in termen de 15 zile de la inceperea activitatii.
Mentionez ca de la data de 14 august (data la care am obtinut Certificatul de Inregistrare ) si pana in prezent nu am desfasurat nicio activitate ca PFA.
La acest moemtn doresc sa incep aceasta activitate si doresc sa stiu daca termenul de 15 zile prevazut de prevazut de lege curge de la data la care incep activitatea efectiv sau de la data la care mi-am obtinut certificatul de inregistrare.
In cel de-al doilea caz va rog sa imi spuneti care este eventuala sanctiune pentru aceasta intarziere, respectiv cuantumul eventualei amenzi care se aplica.

Va multumesc,
Parca ati spus ca v-ati documentat...
Codul CAEN 7022 inseamna" Activitati de consultanta pentru afaceri si management ", nu ?

Rau nu este ca nu stiti lucruri pentru care ar trebui sa acordati consultanta.
Rau este ca nu ati invatat sa cautati la sursa, adica in legislatie. Mai ales pentru un absolvent de Drept.

Luati legatura cu administratia financiara. Oricum va trebui sa ajungeti la ei. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Personal, nu cred ca o sa va amendeze . In orice caz, daca le adresati o intrebare nu va amendeaza.