Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In cazul in care sotii nu au copii sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine ...

Buna ziua.
In cazul in care sotii nu au copii sau frati, cine va putea veni la mostenire?
Daca pe timpul vietii facem testament, poate fi atacat?
Sotul are doar veri din partea tatalui decedat, si s-a efectuat succesiunea dupa moartea acestuia, singurul copil mostenind o parte de la tatal iar cealalta parte a mostenit-o mama care i ca traieste, din partea mamei sotului nu exista decat nepoti de la veri, din partea sotiei traieste doar mama care e casatorita a doua oara, mama neavand niciun bun pe numele ei, nu are frati, doar veri.
Pot veni acestia cu drept de mostenire indiferent de gradul de rudenie?
În situația dumneavoastră testamentul nu poate fi atacat.
Testamentul și donația pot fi atacate doar de moștenitorii rezervatari.
Sotia are mama in viata? ca asa inteleg din ce ati scria...
Daca da, aceasta este mostenitor rezervatar, in caz ca decedeaza sotia inainte...
Da, mama sotiei traieste si este casatorita.
Sa inteleg ca, daca sotia moare, mama acesteia poate veni la mostenire?
Si daca moare si mama si sotia, atunci la mostenirea din partea sotiei, vine tatal vitreg al sotiei??
Ce legi sunt astea?
Totusi, trebuie sa existe un document ce poate sta in picioare si care nu poate fi atacat, executabil pe timpul vietii, ca dupa deces degeana il faci

Ionut.ion a scris:

Sotia are mama in viata? ca asa inteleg din ce ati scria...
Daca da, aceasta este mostenitor rezervatar, in caz ca decedeaza sotia inainte...

Da, este mostenitor rezervatar, asa spune legea...
Acum nu inteleg exact care sunt cotele, cum se impart... poate va ajuta altcineva cu ele... dar stiu ca o sa mosteneasca jumatate din cat ar fi trebuit sa mosteneasca daca nu exista testamentul...

Tatal vitreg nu poate participa la succesiune, nu sunt rude din punct de vedere legal ( asta daca nu a infiat-o si este tatal dumneaei si in acte...). Poate veni la succesiune doar la decesul sotiei dumnealui, mama... si mosteneste o parte din bunurile acesteia, daca decedeaza inaintea dumnealui. Printre bunurile mostenite pot fi si din acelea ce apartin sotiei din postare, daca pleaca* inaintea mamei...

Poate va ajuta cineva cu o recomandare de un act ce nu poate fi atacat de mostenitorii rezervatari, asta in caz ca pleaca* sotia inaintea mamei sale...
Moștenitorii rezervatari sunt:
1. copii
2. soțul supraviețuitor
3. părinții dacă sunt în viață