Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... S-au schimbat niste reguli la evaluare handicap ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

S-au schimbat niste reguli la evaluare handicap "Întrucât încadrarea ...

S-au schimbat niste reguli la evaluare handicap

"Întrucât încadrarea în grad și tip de handicap este o măsură care interferează cu materia drepturilor
fundamentale ale omului în sensul că limitează, restrânge sau condiționează exercițiul unor drepturi,
necesitând măsuri sporite de garantare a unei reglementări care să împiedice exercitarea abuzivă,
arbitrară sau deficitară a normei;"

Ce inseamna aceasta fraza? Cine ma poate lamuri? Va multumesc!