Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura in fata instantei - reprezentarea partilor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura in fata instantei - reprezentarea partilor

Buna ziua,

Consilierul juridic stagiar poare reprezenta o parte a unui proces (dosar) in stadiul de fond care a fost declinat ca si competenta de solutionare in favoarea Curtii de Apel? Daca nu, atunci reprezentantul legal al institutiei poate depune intampinarea la Curtea de Apel si prin urmare poate apara interesele institutiei, fara a mai apela la reprezentare prin avocat sau consilier juridic?
Da, reprezentantul legal poate să semneze și să depună întâmpinarea...
În ce privește prima parte... Sincer, habar n-am. Fiindcă nu m-a interesat vreodată să contest dreptul de reprezentare al vreunui tânăr coleg. Ar fi victorie lipsită de eleganță... Or, pentru cunoscători, asta e mai rea decât o înfrângere.
romascanu, moderator
Va multumesc pentru raspuns!