Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inscrieri eronate in incheierea de sedinta ; consilier ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inscrieri eronate in incheierea de sedinta ; consilier juridic cu imputernicire avand date eronate

Buna ziua .
Va rog sa imi spuneti ce se poate face in urmatoarea situatie.
Dupa ce am depus recursul la Curtea de apel si a fost stabilit termenul pentru luna decembrie am observat urmatoarele :
- consilierul juridic care a reprezentat institutia parata ,, cu personalitate juridica ,, a depus la dosar la tribunal , la inceputul judecatii, o imputernicire conform careia reprezenta institutia la Curtea de apel in dosarul 14253; dosarul in care ne judecam are alt numar si era inregistrat la tribunal ;
- consilierul juridic care a reprezentat institutia parata ,, fara personalitate juridica ,, a depus la dosar la tribunal , la inceputul judecatii, o imputernicire cu datele corecte ale dosarul in care ne judecam ;
- in incheiere de sedinta prin care se amana pronuntarea pentru a depune concluzii scrise, se consemneaza negru pe alb faptul ca consilierul juridic care a reprezentat institutia parata ,, cu personalitate juridica ,, face cereri si pune concluzii in numele institutiei parate – fara personalitate juridica - si ca consilierul juridic care a reprezentat institutia parata ,, cu personalitate juridica ,, face cereri si pune concluzii in numele institutiei parate – fara personalitate juridica - ;
- in incheiere de sedinta prin care se amana pronuntarea pentru a depune concluzii scrise , in loc sa se scrie faptul ca consilierul juridic care a reprezentat institutia parata ,, cu personalitate juridica ,, solicita admiterea exceptiei lipsei calitatii procesuale pasive a institutiei publice fara personalitate juridica, se scrie DGFP , care nu este parte in proces ;
- incheierea de sedinta este semnata doar de grefier si nesemnata de judecator ;
La acel termen nu am fost prezent iar avocatul care trebuia sa ma reprezinte nu a venit .
La termenul urmator instanta s-a pronuntat si am pierdut actiunea .
Criticati aceste omisiuni ale instantei in calea de atac declarata.

Incheierile de sedinta trebuiesc obligatoriu semnate de judecator. Ele pot fi atacate odata cu fondul dosarului.

In privinta calitatii de reprezentant al consilierului juridic solicitati instantei sa verifice daca a avut un drept legal acordat de reprezentare, in acel dosar si in fata acelei instantei.
Multumesc
Poate reprezenta vreunul din aceste aspecte motiv de nulitate absoluta pentru casare / rejudecare ?