Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , se poate face angajare sub salariu minim ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , se poate face angajare sub salariu minim pe economie ...

Buna ziua , se poate face angajare sub salariu minim pe economie ? daca nu se poate face ce risca un angajator daca face acest lucru .?
Pentru o angajare sub salariul minim brut pe economie, angajatorul risca o sanctiune contraventionala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua , va multumesc pentru raspunsul oferit , deci am inteles ca numai cu contract part time se poate face angajare sub salariu minim pe economie . ? ce risca un angajator daca face o angajare full time sub salariu minim pe economie ?
Ati inteles gresit .. chiar daca este cu timp partial salariul nu poate fi sub minim pe economie raportat la durata timpului de munca.

Nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, este sanctionata cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei de catre ITM.