Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare- Dreptul muncii-sanctiuni ptr nemajorarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare- Dreptul muncii-sanctiuni ptr nemajorarea sal.minim dupa 24 luni

Buna ziua!
Ce se intampla daca angajatorul nu majoreaza salariul angajatilor care au minim 24 luni vechime in companie si un salariu minim brut?
In situatia unei majorari, chiar si cu 1 leu, se pierde si beneficiul celor 200 lei netaxabili.
Nu exista sanctiune in Codul Muncii, insa nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei.

Nu se pierde beneficiul celor 200 lei , din cate am inteles eu .