avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare- Dreptul muncii-sanctiuni ptr nemajorarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare- Dreptul muncii-sanctiuni ptr nemajorarea sal.minim dupa 24 luni

Buna ziua!
Ce se intampla daca angajatorul nu majoreaza salariul angajatilor care au minim 24 luni vechime in companie si un salariu minim brut?
In situatia unei majorari, chiar si cu 1 leu, se pierde si beneficiul celor 200 lei netaxabili.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:44, 5 Ianuarie 2024
Nu exista sanctiune in Codul Muncii, insa nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei.

Nu se pierde beneficiul celor 200 lei , din cate am inteles eu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! as dori sa-mi spuneti ce sanctiune primeste angajatorul ... neagota neagota Buna seara! As dori sa-mi spuneti ce sanctiune primeste angajatorul in cazul in care de la 01.01.2024 NU majoreaza salariul minim brut (vezi toată discuția)
Salariu minim garantat cristiolteanu cristiolteanu Are voie angajatorul sa-si plateasca angajatii cu un salariu mai mic decit cel minim garantat? (vezi toată discuția)
Care este sanctiunea pentru nerespectarea obligatiei de a majora ... centrulmedicalcatalina centrulmedicalcatalina Care este sanctiunea pentru nerespectarea obligatiei de a majora salariul peste cel minim dupa 2 ani? (vezi toată discuția)