Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se incadreaza la ...

Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se incadreaza la voucherul pentru energie?Oare nu sunt si ei beneficiarii legii cu caracter special?De ce la cardurile pt.alimente s-au incadrat si la acest voucher nu?De ce Guvernul nu le-a acordat si lor acest drept?
Poate pentru ca venitul total al gospodariei in care locuiesc depaseste 2000 lei pe membru...
Adica totalul venitului din acea gospodarie se imparte la toti membrii ei, indiferent ca unul are o pensie de 1000 lei si celalalt un salariu de 5000 lei...

Si, din ce am inteles, la cardul pentru alimente s-a luat in considerare venitul persoanei in cauza, nu al gospodariei...
Atat copii cat si mama au pensie de urmas iar veniturile pe membru de familie nu depasesc 2000 de lei.Dar Guvernul i-a eliminat din schema doar pentru ca nu au varsta de 60 de ani! Nu cred ca e corect sa faca aceasta modificare la legile cu caracter special
Intrebati la Ministerul Investitiilor si Proiectelor Europene sau Ministerul muncii, in presa... poate vine cineva cu un raspuns la intrebarea dvs., de ce au ales aceste criterii pentru a primi acest card...