avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se incadreaza la ...

Buna ziua!De ce copii cu pensii de urmas nu se incadreaza la voucherul pentru energie?Oare nu sunt si ei beneficiarii legii cu caracter special?De ce la cardurile pt.alimente s-au incadrat si la acest voucher nu?De ce Guvernul nu le-a acordat si lor acest drept?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:25, 8 Martie 2023
Poate pentru ca venitul total al gospodariei in care locuiesc depaseste 2000 lei pe membru...
Adica totalul venitului din acea gospodarie se imparte la toti membrii ei, indiferent ca unul are o pensie de 1000 lei si celalalt un salariu de 5000 lei...

Si, din ce am inteles, la cardul pentru alimente s-a luat in considerare venitul persoanei in cauza, nu al gospodariei...
Atat copii cat si mama au pensie de urmas iar veniturile pe membru de familie nu depasesc 2000 de lei.Dar Guvernul i-a eliminat din schema doar pentru ca nu au varsta de 60 de ani! Nu cred ca e corect sa faca aceasta modificare la legile cu caracter special
Intrebati la Ministerul Investitiilor si Proiectelor Europene sau Ministerul muncii, in presa... poate vine cineva cu un raspuns la intrebarea dvs., de ce au ales aceste criterii pentru a primi acest card...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! mama mea in varsta de 76 de ani primeste pensie de ... zelinke zelinke Buna ziua! Mama mea in varsta de 76 de ani primeste pensie de urmas dupa tata, 1150 de lei. Nu a primit nici card de energie si nici card social pentru ... (vezi toată discuția)
Voucher de 700ron alexandraSuta alexandraSuta Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți în legătură cu voucher-ul de energie în valoare de 700 RON(la momentul actual). Locuiesc în aceeași casă cu mama ... (vezi toată discuția)