avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare antecontract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare antecontract vanzare cumparare apartament

Buna seara. Am facut antecontract pe cumparare apartament cu vanzatorul, am achitat suma de 5 mii euro, iar ca si clauze daca eu ma razgandesc pierd avansul de 5 mii euro iar daca se razgandeste vanzatorul ar trebui sa mi achite 5 mii euro peste.
Vanzatorul s-a razgandit si nu mai vrea sa vanda apartamentul.
Eu doresc in continuare sa cumpar si nu vreau sa ma duc sa semnez la notar anularea si primirea avansului + 5 mii euro peste
Nu vreau sa renunt. Am vreo sansa? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 8 Martie 2023
horicav, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 12:56, 9 Martie 2023
Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.
Chiar daca imi face transfer bancar cu dublul avansului?

raluk0207 a scris:

Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.

Nu aveti nici o sansa. Clauza contractuala e clara.
horicav a scris:
Am vreo sansa?



horicav a scris:

Chiar daca imi face transfer bancar cu dublul avansului?

raluk0207 a scris:

Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.




Pai..ati spus ca nu va intereseaza sa primiti dublul avansului, ci ca vreti neaparat sa cumparati imobilul.
utilizatorul se refera la cazul in care se trezeste in cont cu contravaloarea respectiva, fara sa fi solicitat acest lucru.

raluk0207 a scris: Pai..ati spus ca nu va intereseaza sa primiti dublul avansului, ci ca vreti neaparat sa cumparati imobilul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere antecontract vanzare-cumparare elicrist elicrist buna seara, Va rog. un sfat-- Cum se poate rezilia un antecontract de vanzare-cumparare apartament de catre promitenti vanzatori daca ulterior incheierii ... (vezi toată discuția)
Intrare in posesie a unui apartament skkyps_ady skkyps_ady Cine imi poate spune ce se poate face in cazul in care un promitent vanzator nu se prezinta sa faca actele la data stabilita?cum se poate intra in posesia ... (vezi toată discuția)
Precontract mihaela.tasulea mihaela.tasulea Cum functioneaza promisiunea de vanzare din precontract? Daca eu ca cumparator nu vreau sa renunt la cumpararea imobilului, vanzatorul trebuie sa ma dea in ... (vezi toată discuția)