Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare antecontract vanzare cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare antecontract vanzare cumparare apartament

Buna seara. Am facut antecontract pe cumparare apartament cu vanzatorul, am achitat suma de 5 mii euro, iar ca si clauze daca eu ma razgandesc pierd avansul de 5 mii euro iar daca se razgandeste vanzatorul ar trebui sa mi achite 5 mii euro peste.
Vanzatorul s-a razgandit si nu mai vrea sa vanda apartamentul.
Eu doresc in continuare sa cumpar si nu vreau sa ma duc sa semnez la notar anularea si primirea avansului + 5 mii euro peste
Nu vreau sa renunt. Am vreo sansa? Multumesc
horicav, utilizator
Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.
Chiar daca imi face transfer bancar cu dublul avansului?

raluk0207 a scris:

Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.

Nu aveti nici o sansa. Clauza contractuala e clara.
horicav a scris:
Am vreo sansa?

horicav a scris:

Chiar daca imi face transfer bancar cu dublul avansului?

raluk0207 a scris:

Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.

Pai..ati spus ca nu va intereseaza sa primiti dublul avansului, ci ca vreti neaparat sa cumparati imobilul.
utilizatorul se refera la cazul in care se trezeste in cont cu contravaloarea respectiva, fara sa fi solicitat acest lucru.

raluk0207 a scris: Pai..ati spus ca nu va intereseaza sa primiti dublul avansului, ci ca vreti neaparat sa cumparati imobilul.