Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare cota parte (1/3) din imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare cota parte (1/3) din imobil

Buna ziua!
Doresc sa cumpar un imobil (1/3), iar vanzatorul detine cota de 1/3 din imobil. 2/3 este detinut de sora vanzatorului si sotul acesteia. Imobilul are facuta dezmembrarea in 2 apartamente in acte (fara a fi specificat care ce detine). Deci procedura de iesire din indiviziune a fost facuta doar partial, din cauza unor neintelegeri cauzate de factori externi acetui imobil.
1. Pot cumpara doar 1/3 din acest imobil?
2. In cazul in care cumpar, 1/3 reprezentant unul din cele 2 apartamente, as putea forta cumva iesirea din indiviziune? Care ar fi cheltuielile?
Da, puteți să cumpărați cota-parte de 1/3 din dreptul de proprietate.
Dar sunteți în eroare atunci când considerați că 1/3 ar reprezenta unul dintre cele două apartamente.
Discutați cu un avocat. Pe datele aici prezentate nu s-ar putea aprecia ce șanse aveți de a obține unul din ap. în urma partajului. Teoretic da. Practic... Mărturisesc că, citind cele ce ați scris aici, mi-a trecut prin minte vorba aceea: cum împărți două paie la trei măgari? (no offence, așa-i vorba).
Sunt 3 coproprietari în speță. Nu cădeți în capcana de a vedea doar ...cuplul, căci aceștia doi, dacă au un IQ nițel mai răsărit, ar putea să-și aranjeze viata ... pe banii dvs. de taxe de timbru și alte cheltuieli, care nu pot fi apreciate aici din mai nimic (nicio informație relevantă).
romascanu, moderator
Puteti cumpara 1/3 si apoi sa faceti partaj ca sa va revina acel ap si in acte.
De costat, costa. In caz ca exista intelegere si partajati la notar, costurile sunt mai mici.
In instanta aveti nevoie de avocat, vedeti cat e onorariul si pt taxa de timbru de 3 % din valoarea întregului imobil.
Nu, mai bine, cumparati din alta parte, un apartament intreg / nedezmembrat / necomplicat / nepartajat / nefortat / neavocat ? Daca va plac complicatiile, ati gasit ceva care sa va dea ocupatie...