Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrii mei care au decedat au cumparat cateva teren pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrii mei care au decedat au cumparat cateva teren pe chitanta ...

Socrii mei care au decedat au cumparat cateva teren pe chitanta de mana . Dupa ce au decedat, cei doi copii ai lui nu au gasit actele de proprietate. La Primarie ni s-a spus sa facem intabularea terenurilor si apoi ni se dau actele de proprietate. Stiam ca intabularea se face pe baza actelor de proprietate. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, as vrea sa stiu care ar fi pasii pe care ii avem de facut pentru recuperarea actelor de proprietate. Eu cred ca Primaria comunei are un duplicat al lor, altfel cum ar fi stabilit impozitul anual.
Multumesc !
Inscrisurile/chitantele de mana nu reprezinta acte de proprietate astfel ca detinatorii acestor documente ,nu pot inscrie dreptul de proprietate în cartea funciara
Uzucapiunea sau prescriptia achizitiva este modul prin care o persoana care exercita posesia asupra unui bun pe o perioada intinsa de timp poate deveni proprietarul acestuia, atat timp cat posesia este neviciata.
Daca cunoasteti persoana inscrisa in cartea funciara sau mostenitorii acestuia, pot fi chemati in judecata intr-o actiune privind uzucapiunea si, astfel, sa solicitati instantei de judecata sa oblege proprietarul sau mostenitorii acestuia sa va recunoasca dreptul de proprietate dobandit asupra bunului teren posedat pentru o perioada lunga de timp.
Hotararea instanței poate fi inscrisa in cartea funciara si, astfel deveniti proprietar al terenului

ynocentta, utilizator