Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul paratului poate ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul paratului poate fi martor intr-un proces de succesiune.
Multumesc
Buna ziua,

Nu, nu poate.

Sotul surorii (cumnatul) este afin de gradul doi cu paratul iar art. 315 din Codul civil, prevede ca:
nu pot fi martori: rudele si afini pana la gradul al treilea inclusiv.

Afinitatea este legătura dintre un soţ şi rudele celuilalt soţ. Rudele soţului sunt, în aceeaşi linie şi acelaşi grad, afinii
celuilalt soţ. (art. 407 alin. 1 si 2 din codul civil.
Daca sora paratului este ruda de gradul doi cu acesta, atunci sotul ei este afin de gradul doi cu el.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat