avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul paratului poate ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca cumnatul paratului poate fi martor intr-un proces de succesiune.
Multumesc
Buna ziua,

Nu, nu poate.

Sotul surorii (cumnatul) este afin de gradul doi cu paratul iar art. 315 din Codul civil, prevede ca:
nu pot fi martori: rudele si afini pana la gradul al treilea inclusiv.

Afinitatea este legătura dintre un soţ şi rudele celuilalt soţ. Rudele soţului sunt, în aceeaşi linie şi acelaşi grad, afinii
celuilalt soţ. (art. 407 alin. 1 si 2 din codul civil.
Daca sora paratului este ruda de gradul doi cu acesta, atunci sotul ei este afin de gradul doi cu el.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Martie 2023
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este corecta eliminarea martorului pe motiv de afinitate ? stroe maqrcel stroe maqrcel Am un proces de contestare a unui act de intretinere si martorul principal a fost respins pe motiv de rudenie prin afinitate.Gradul ar fi: eu(nepotul ... (vezi toată discuția)
Conditii casatorie bavo bavo buna ziua! va rog sa imi spuneti daca din punct de vedere al codului civil ma pot casatori cu sora sotiei fratelui meu:din cate am citit art 407 noul cod civil ... (vezi toată discuția)
Fiica vitrega poate fi martor in proces civil? Gabriela_C Gabriela_C Fiica vitrega (casatorit legal cu mama sa) poate fi martor in proces civil de plangere contraventionala? (vezi toată discuția)