Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... refuz inregistrare dosar plangere instanta contra ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

refuz inregistrare dosar plangere instanta contra rezolutie prim procuror expirata

Am primit NUP, am reclamat rezolutia NUP, am asteptat 20 de zile dupa care am reclamat neemiterea deciziei printr-un dosar (cu obligatia de a emite), impreuna cu acuzele de favorizare a infractorului si neglijenta in servici.

Deasemenea am cerut inaintarea dosarului catre instanta de la parchet, parte civila si am atasat tot ce e doveditor? La toate acestea am confirmari de primire in urma recomandatelor cu confirmare trimise.

Caut sa depun plangere impotriva registraturii pe aceleasi capete de acuzare, presupun ca tot la registratura se face? Dupa probabil 15 ani de munca domna de la camera 35 a judecatoriei nu cunoaste inca procedura? Nu-mi vine a crede.
Daca ati parcurs etapele prevazute de codul de procedura penala, privind plangere impotriva ordonantei procurorului de netrimitere in judecata, in conformitate cu art 278 ind.1 c.proc.pen, plangerea se adreseaza instantei de judecata(judecatoriei) competente. Tot instanta, odata investita, va cere inaintarea dosarului de la parchet. Dvs. nu trebuie decat sa depuneti plangerea motivata si sa anexati inscrisurile doveditoare afirmatiilor dvs. la registratura judecatoriei. Daca dintr-un motiv sau altul vi se refuza plangerea, puteti sa o trimiteti prin posta cu confrimare de primire.
Nu prea pot prin recomandata fiindca e un dosar de ~100 de file cu tot ce trebuie, de la registratura au facut un fel de trimitere la presedinte, dar nu ma intereseaza alte cai laturalnice cand legea spune altceva.

Am sa le inregistrez reclamatia, daca refuza cui o inaintez? Cine e seful judecatoriei sectorului 2?
w0lfshad3, utilizator
Trimiteti plangerea astfel cum v-a sfatuit colega mihai_sylvia...iar la primul termen de judecata, depuneti inscrisurile de care intelegeti sa va folositi in sustinerea plangerii dvs.

In audienta la Primul procuror al Parchetului in cauza ati fost?

Oricum, dosarul dvs. va ajunge sigur in instanta (mai devreme sau putin mai tarziu), fie ca il trimite Parchetul, fie ca urgentati dvs. putin "procedura" si depuneti plangerea direct la instanta..."toate drumurile duc la Roma", doar!:)
E numarul meu de telefon pe toate sesizarile, nu m-a chemat nimeni nicaieri, politisti sau procurori. Cand m-am dus dupa vreo 2 luni, s-a scuzat politistul ca ma chema el... dadada. Sunt niste termene la urma urmei, am citit in acest forum ca sunt persoane tegiversate si pana la 7 ani (ridicol). Eu le dau toate sansele sa faca justitie dar ei nici macar nu se implica. Care fisa postului, care indatoririle de servici. O sa se faca audierea in instanta... daca mai ajung acolo vreodata.

Multumesc pentru sfat.
Aveti trei variante:
1.Trimiteti totul prin posta cu confirmare de primire (A.R.)
2.Trimiteti numai contestatia si atasati la primul termen restul de acte.
3.Mergeti in audienta la presedintele sau vicepresedintele instantei(nu are importanta numele) si depuneti contestatia cu toata docuemntatia.
Principalul este sa fiti in termen.