Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt „unitățile deținătoare” ale cărții ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt „unitățile deținătoare” ale cărții tehnice ...

Care sunt „unitățile deținătoare” ale cărții tehnice a clădirilor menționate în Legea nr. 196/2018, art. 8?
C.Tehnica se intocmeste in 4 exemplare;
1. Proiectant;
2. Constructor;
3-4. Consiliul local; un ex. la dansii, al 4-lea exemplar este inmanat de C.L. - asociatiei de proprietari (gratuit).
Daca nua ati intrat in posesia acestui document, prin as. prop. cereti C.Local sa v-o inmaneze (presedinte, stampila, semnatura).

Succes!
Vă mulțumesc! Există vreo lege care nominalizează coniliul local ca fiind „unitate deținătoare”?
Cred ca da, poate mai stie cineva pe-aici, dar luati-o de buna. Doar CL va poate inmana acel dosar si nimeni alcineva - asta in cazul in care nu vi s-a inmanat si "cineva" a pierduto. Ei, in acest caz, tot la ei solicitati o copie, care deja costa ceva banuti.
Succes!
Cartea tehnica a constructiei o puteti solicita la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de constructie in baza intregului dosar