Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii

Buna ziua. Ma intereseaza daca ma poate lamuri cineva pana unde merge confidentialitatea medic pacient in ceea ce priveste medicina muncii. Ma refer la cazul urmator:
Eu ca angajator am contract de medicina muncii cu un centru medical. Daca pentru un angajat se elibereaza fisa de aptitudine cu apt conditionat... sau inapt, eu ca angajator sau platitor al investigatiilor medicale am dreptul sa cer policlinicii lamuriri privind boala sau bolile de care sufera angajatul?
Multumesc anticipat.
karytat, utilizator
Numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive.
Anual, medicul/ centrul medical de medicina muncii, in baza HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind starea de sanatate a lucratorilor, are obligatia sa prezinte angajatorului, un raport
-art. 29 .(2) Serviciul de medicina muncii care asigură supravegherea stării de sănătate a lucrătorilor va întocmi şi va prezenta angajatorului, anual, un raport care va cuprinde în principal concluziile evaluării stării de sănătate a lucrătorilor, precum şi recomandări medicale privind promovarea sănătăţii la locul de muncă.
Confidentialitatea dosarului medical al salariatului trebuie aplicata conform prevederilor,
-art. 46 Dosarului medical îi sunt aplicabile prevederile art. 21-25 din Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003, referitoare la dreptul la confidenţialitatea informaţiilor şi viaţa privată a pacientului.