Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE - TATI DIFERITI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE - TATI DIFERITI

Buna seara, va rog un răspuns în următoarea speță:
- trei surori toate decedate;
- se împarte un apartament al SURORII nr. 3 care nu a avut copii, soțul fiind decedat;
MOSTENITORII sunt:
- 2 nepoți din partea SURORII Nr. 1;
- un strănepot din partea SURORII Nr. 2 ( tatăl acestuia, nepotul SURORII Nr. 3 ,fiind decedat).
SORA Nr. 2 si SORA NR. 3 au avut același tata;
SORA Nr.1 a avut alt tata.
Cum se împarte apartamentul celor trei moștenitori?
Vă mulțumesc anticipat!
Karmaniko a scris:

Chiar as dori niste explicatii mai amanuntite.

În speța de față, împărțirea moștenirii se face potrivit aliniatelor 3 și 4 ale art. 981 din C. civ. Și vorba lui @CHKa, cu puțină stradanie oricine le poate găsi pe internet.

Iată-le:
(3) În cazul în care colateralii privilegiaţi sunt rude cu defunctul pe linii colaterale diferite, moştenirea sau partea din moştenire ce li se cuvine se împarte, în mod egal, între linia maternă şi cea paternă. În cadrul fiecărei linii, sunt aplicabile dispoziţiile alin. (1) şi (2).
(4) În ipoteza prevăzută la alin. (3), colateralii privilegiaţi care sunt rude cu defunctul pe ambele linii vor culege, pe fiecare dintre acestea, partea din moştenire ce li se cuvine.

ăăă, „în traducere” (sau cum am procedat eu, „băbește,” spre a ajunge rapid la rezultatele de mai sus, aplicând dispozițiile art 981 C.civ mai sus citate)

Am luat o foaie de hârtie (i-am zis moștenirea Surorii nr. 3) și am împărțit-o în două jumătăți, corespunzătoare celor două linii: linia/jumătatea maternă și linia/jumătatea paternă.

Am scris în stânga mama și în dreapta tata.

Sub mama am scris: Sora nr. 1 și Sora nr. 2 (pentru că S1 și S2 au mama în comun cu sora defunctă nr. 3)
Sub tata am scris Sora nr. 2 (pentru că sora nr. 2 are același tată cu defuncta/sora nr. 3) și ... și nu mai e nimeni „de-a dreapta tatălui” (pentru că sora nr. 1 are alt tată, ea fiind doar soră după mamă cu defuncta/sora nr. 3).
Sora nr. 2 are ceea ce se cheamă „privilegiul dublei legături” reglementat de alin. 4 al art 981 (ea este soră bună cu defuncta; este soră atât după mamă, cât și după tată).

Rezultă:
1/4 pentru sora nr. 1 (adică jumătate din jumătatea maternă - pentru că o împarte în mod egal cu Sora nr. 2)
3/4 pentru sora nr. 2 (adică jumătatea din jumătatea maternă plus jumătatea paternă)

Mai departe, nepoții (copii surorii nr. 1) împart în mod egal partea ce s-ar fi cuvenit mamei lor (sora nr. 1), adică 1/8+1/8.
Iar strănepotul (de la sora nr. 2) primește partea ce s-ar fi cuvenit surorii nr. 2
romascanu, moderator
MULTUMESC!