Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! În cazul internării voluntare a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! În cazul internării voluntare a părintelui la azi ...

Buna ziua! În cazul internării voluntare a părintelui la azi sunt obligat sa merg la notar sa semnez ca sunt de acord cu asta ? Și ce obligații implica faptul dacă voi semna.
Eu nu vreau sa merg întrucât nu mai sunt in relații bune cu parintele.
Dacă pensia părintelui acoperă integral costurile lunare pentru îngrijirea din azil, nu trebuie să plătiți nimic suplimentar,
Părintele dvs face ce vrea cu viața lui, se duce unde vrea pe banii lui, deci nu aveți ce semna la un notar.

Nu trebuie să fiți deacord, pentru că respectivul părinte are discernământ și nu-i pus sub curatelă de o instanță judecătorească.

Nici moștenire nu-i obligat să vă lase, are dreptul să vândă tot ce are și să facă ce vrea cu banii.
Dapix, utilizator
va spun din experienta mea: in 2017 mama mea s-a internat la azil iar de acolo mi s-a cerut sa aduc o adeverinta de venit pentru ca o parte din cheltuielile cu ingrijirea mamei sa le platesc si eu. Din pensia ei i se retine 60% iar restul ii ramane ei. Contributia mea la ingrijirea ei este minima, undeva la 500 de lei/luna (se tine cont de venitul pe care il am dar nu va pot preciza exact formula prin care s-a ajuns la 500 lei). Pe contractul parintelui ca beneficiar cu acel azil trebuie sa semnati si dv,, este doar o formalitate in caz ca se intampla ceva cu acesta sa aiba ei pe cine sa anunte. Ca idee, mama este la un azil de stat iar conditiile sunt excelente. De unde aveam aproape zilnic discutii in contradictoriu cu mama mea, acum atitudinea ei este complet alta iar relatiile mele cu ea s-au imbunatatit. Conteaza foarte mult ca acolo e bine ingrijita si este supravegheata din punct de vedere medical. Daca imi permiteti, va sfatuiesc sa luati legatura cu parintele dv dupa ce s-a internat si o sa vedeti ca veti castiga foarte mult in ceea ce priveste relatiile personale cu dansul/dansa.

sandustn1 a scris:

Buna ziua! În cazul internării voluntare a părintelui la azi sunt obligat sa merg la notar sa semnez ca sunt de acord cu asta ? Și ce obligații implica faptul dacă voi semna.
Eu nu vreau sa merg întrucât nu mai sunt in relații bune cu parintele.

Lumyna, utilizator

sandustn1 a scris:

Eu nu vreau sa merg întrucât nu mai sunt in relații bune cu parintele.

Buna ziua!
Va rog, puteti sa-mi spuneti cum se Numeste si unde se afla acest Azil?
Va multumesc!

Lumyna a scris:

va spun din experienta mea: in 2017 mama mea s-a internat la azil iar de acolo mi s-a cerut sa aduc o adeverinta de venit pentru ca o parte din cheltuielile cu ingrijirea mamei sa le platesc si eu. Din pensia ei i se retine 60% iar restul ii ramane ei. Contributia mea la ingrijirea ei este minima, undeva la 500 de lei/luna (se tine cont de venitul pe care il am dar nu va pot preciza exact formula prin care s-a ajuns la 500 lei). Pe contractul parintelui ca beneficiar cu acel azil trebuie sa semnati si dv,, este doar o formalitate in caz ca se intampla ceva cu acesta sa aiba ei pe cine sa anunte. Ca idee, mama este la un azil de stat iar conditiile sunt excelente. De unde aveam aproape zilnic discutii in contradictoriu cu mama mea, acum atitudinea ei este complet alta iar relatiile mele cu ea s-au imbunatatit. Conteaza foarte mult ca acolo e bine ingrijita si este supravegheata din punct de vedere medical. Daca imi permiteti, va sfatuiesc sa luati legatura cu parintele dv dupa ce s-a internat si o sa vedeti ca veti castiga foarte mult in ceea ce priveste relatiile personale cu dansul/dansa.

sandustn1 a scris:

Buna ziua! În cazul internării voluntare a părintelui la azi sunt obligat sa merg la notar sa semnez ca sunt de acord cu asta ? Și ce obligații implica faptul dacă voi semna.
Eu nu vreau sa merg întrucât nu mai sunt in relații bune cu parintele.

Si eu sunt interesat sa stiu despre acest azil...nu se stie nici odata cand o sa fie nevoie....din experienta cu fostul socru, majoritatea au probleme, in special cu privire la personal (ex. extrem de neprofesionst, materialist, etc), astfel ca s-a prapadit chiar la final de pandemie (zic ei de CoVID).....desi locatia era excelenta (undeva pe la munte, zona Campina).

Lumyna a scris:

va spun din experienta mea: in 2017 mama mea s-a internat la azil iar de acolo mi s-a cerut sa aduc o adeverinta de venit pentru ca o parte din cheltuielile cu ingrijirea mamei sa le platesc si eu. Din pensia ei i se retine 60% iar restul ii ramane ei. Contributia mea la ingrijirea ei este minima, undeva la 500 de lei/luna (se tine cont de venitul pe care il am dar nu va pot preciza exact formula prin care s-a ajuns la 500 lei). Pe contractul parintelui ca beneficiar cu acel azil trebuie sa semnati si dv,, este doar o formalitate in caz ca se intampla ceva cu acesta sa aiba ei pe cine sa anunte. Ca idee, mama este la un azil de stat iar conditiile sunt excelente. De unde aveam aproape zilnic discutii in contradictoriu cu mama mea, acum atitudinea ei este complet alta iar relatiile mele cu ea s-au imbunatatit. Conteaza foarte mult ca acolo e bine ingrijita si este supravegheata din punct de vedere medical. Daca imi permiteti, va sfatuiesc sa luati legatura cu parintele dv dupa ce s-a internat si o sa vedeti ca veti castiga foarte mult in ceea ce priveste relatiile personale cu dansul/dansa.

sandustn1 a scris:

Buna ziua! În cazul internării voluntare a părintelui la azi sunt obligat sa merg la notar sa semnez ca sunt de acord cu asta ? Și ce obligații implica faptul dacă voi semna.
Eu nu vreau sa merg întrucât nu mai sunt in relații bune cu parintele.