Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Suntem 2 frati,mostenitori ai unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Suntem 2 frati,mostenitori ai unei garsoniere in ...

Buna seara! Suntem 2 frati,mostenitori ai unei garsoniere in care nu a mai locuit nimeni din 2011. In 2015 fratele meu a fost chemat in judecata pentru o datorie la intretinere de 4200 lei,calcul facut fara a tine cont de nr de persoane(0),consum de apa=0,gaze=0. Hotararea tribunalului a fost ca fratele meu sa plateasca 571 lei+penalitati+ jumatate din cheltuielile de judecata,ceea ce a si facut,respectand hotararea definitiva din ianuarie 2017. Administratorul a continuat sa trimita aceleasi cote de intretinere umflate,inclusiv din perioada pentru care se daduse o hotarare judecatoreasca,iar in sept.2022 fratele meu a primit o alta chemare in judecata,de data asta pentru perioada sept.2015-ianuarie 2022.mentionez ca eu nu am fost chemata in judecata niciodata,desi suntem 2 proprietari. Instanta a dispus o expertiza contabila,care este in curs de efectuare. Intrebarea mea este: eu,co-proprietar,pot invoca prescriptia,conform legii 287/2009,actualizata in 2022, art.2514,Cod civil,desi nu am fost numita in actiunea de chemare in judecata? Multumesc.
Buna seara,

Daca nu sunteti parte in proces, nu puteti sa invocati prescriptia, chiar daca sunteti coproprietar.
Fratele in calitatae de parat are aceasta posibilitate.

Atentie insa , potrivit art. 2.513 C. civ., prescripția poate fi opusă numai în primă instanță, prin întâmpinare sau, în lipsa invocării, cel mai târziu la primul termen de judecată la care părțile sunt legal citate.
Instanta nu poate invoca din oficiu prescriptia, chiar daca judecatorul stie ca debitele sunt prescrise, nu va poate ajuta

Aveti si posibilitatea sa discutati cu fratele dvs. sa puna in vedere instantei ca mai exista un proprietar al apartamnetului si sa solicite instantei introducerea dvs, in proces.
Cel mai probabil, conducerea asociatiei de proprietari nu stie ca exista doi coproprietari, de aceea l-au chemat in judecata doar pe frate, am intalnit in practica situatii de acest gen. Discutati cu ei si lamuriti situatia.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Daca nu ati fost actionata in instanta de catre asociatia de proprietari ,nu detineti calitate procesuala,nu puteti ridica pretentii sau exceptii
Partea reclamata=fratele dv detine calitatea sa invoce interventia prescriptiei-daca asociatia de proprietari in termen legal nu a incheiat acte pentru recuperare debit in evidenta
Fratele dv are calitatea procesuala si dreptul sa solicite expert parte care sa verifice temeinicia si legalitatea pretentiilor asociatiei de proprietari
Multumesc pentru raspunsuri. La primul proces asociatia a cerut privilegiul imobiliar,fratele a primit o instiintare de la OCPI,acolo figurez si eu, nu aveau cum sa nu stie ca suntem 2 mostenitori.
Asociatia de proprietari trebuia sa va cheme pe amandoi in judecata. In cazul in care un imobil are mai multi coproprietari, actiunea se formuleaza impotriva tuturor coproprietarilor.

Termenul de prescriptie in cazul obligatiei de plata a cotelor de intretinere este de 3 ani.

Puneti-le in vedere celor de la asociatia de proprietari ca aveau obligatia sa cheme in judecata ambii proprietari si solicitati–le sa isi modifice cererea de chemare in judecata prin marirea cadrului procesual, pentru a va putea apara drepturile.

Art. 204 din Codul de procedura civila, prevede ca:

Alin. 1 - Reclamantul poate să îşi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat. În acest caz, instanţa dispune amânarea pricinii şi comunicarea cererii modificate pârâtului, în vederea formulării întâmpinării, care, sub sancţiunea decăderii, va fi depusă cu cel puţin 10 zile înaintea termenului fixat, urmând a fi cercetată de reclamant la dosarul cauzei.

Alin. 3 - Modificarea cererii de chemare în judecată peste termenul prevăzut la alin. (1) poate avea loc numai cu acordul expres al tuturor părţilor.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Cu tot respectul față de colega, NU faceți așa ceva, apropo de modificarea cererii de chemare în judecată. În "Arta războiului", Sîn Tsu scria: "Dacă dușmanul tău greșeste, nu-l opri." La finalul procesului, după ce fratele dumneavoastră va fi epuizat toate excepțiile și apărările de fond, asociația de proprietari va avea un titlu executoriu împotriva lui. DAR NU ȘI ÎMPOTRIVA DUMNEAVOASTRĂ. Drept urmare, în momentul în care vor începe o executare silită imobiliară sau împotriva altor bunuri comune, veți putea introduce dumneavoastră la instanță contestație la executare pe motiv că aceste bunuri sunt deținute în coproprietate, iar împotriva dumneavoastră nu există titlu executoriu. O contestație la executare motivată astfel instanța nu poate decât să o admită și să anuleze toate actele executării, iar asociația de proprietari nu va mai putea încerca decât o poprire pe veniturile și conturile fratelui. Sau să o ia de la început cu un proces pe fond împotriva și a dumneavoastră (și veți putea ridica din nou, în fața altui judecător care ar putea conchide altceva toate acele excepții și apărări de fond). Ori, ca și creditor al fratelui, să ceară ieșirea din indiviziune, ceea ce ar dura ani și i-ar costa cât nu face.

Avocat Ciurea Cristina a scris:

Asociatia de proprietari trebuia sa va cheme pe amandoi in judecata. In cazul in care un imobil are mai multi coproprietari, actiunea se formuleaza impotriva tuturor coproprietarilor.

Termenul de prescriptie in cazul obligatiei de plata a cotelor de intretinere este de 3 ani.

Puneti-le in vedere celor de la asociatia de proprietari ca aveau obligatia sa cheme in judecata ambii proprietari si solicitati–le sa isi modifice cererea de chemare in judecata prin marirea cadrului procesual, pentru a va putea apara drepturile.

Art. 204 din Codul de procedura civila, prevede ca:

Alin. 1 - Reclamantul poate să îşi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat. În acest caz, instanţa dispune amânarea pricinii şi comunicarea cererii modificate pârâtului, în vederea formulării întâmpinării, care, sub sancţiunea decăderii, va fi depusă cu cel puţin 10 zile înaintea termenului fixat, urmând a fi cercetată de reclamant la dosarul cauzei.

Alin. 3 - Modificarea cererii de chemare în judecată peste termenul prevăzut la alin. (1) poate avea loc numai cu acordul expres al tuturor părţilor.

Alexandru Surcel, Avocat