Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. As dori să îmi spuneți dacă o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. As dori să îmi spuneți dacă o persoană cu handicap ...

Bună ziua. As dori să îmi spuneți dacă o persoană cu handicap grav, care beneficiază de indemnizație pentru însoțitor in momentul in care va fi internată intr.un cămin de bătrâni privat mai are dreptul să primească această indemnizație? Vă mulțumesc!
Legea 448, repubicata.
Art. 43. - .........
(4) Nu pot beneficia de indemnizaţia lunară:
a) părinţii sau reprezentanţii legali ai copilului cu handicap grav care se află în internate ori în centre de plasament aferente unităţilor sau instituţiilor de învăţământ special;
b) adulţii cu handicap grav sau reprezentanţii lor legali pe perioada în care adulţii cu handicap grav se află în centre rezidenţiale publice, cu excepţia centrului de tip respiro, ori în alte tipuri de instituţii publice cu caracter social în care se asigură întreţinere completă din partea autorităţii administraţiei publice;
Vă mulțumesc pentru răspuns!