Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua am pe scara blocului un panou electric ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua am pe scara blocului un panou electric general care ...

Bună ziua am pe scara blocului un panou electric general care este împărțit în mai multe sigurante este destul de vechi și funcționează pe sigurante cu filet eu vreu sa îl schimbam deoarece siguranțele au rămas blocate și nu se pot desface, acest panou se afla pe scara blocului la cine întra în atributi la asociație sau la proprietari mulțumesc
Credeți - ma, ca știu ce spun, pot fi mai multe firide în bloc dar toate aparțin de operatorul de distribuție. Ce e în proprietatea individuală tine de proprietari. Firida de la intrarea în bloc, poate fi una generala, din care se poate alimenta și alt consumator extern, la nevoie. Ca locatarii au acces, pentru înlocuire siguranțe, e cu totul altceva, dar nu e proprietatea comună a celor de pe scară respectivă.
Eu tot tind sa cred ca acel panou dedistributie a ramas in proprietatea locatarilor, mai ales ca distribuitorul a montat un alt panou cu tot cu contoare la intrarea in bloc, asa cum spune doamna mai sus.

Exact ca in momentul in care au scos contoarele din casa afara, pe un perete exterior.
Au montat dumnealor contorul si siguranta generala pe peretele exterior, a facut legatura cu panoul din casa, vechiul panou din care pleaca alimentarea in toata casa (sa nu mai faca omul alta instalatie electrica cu legatura din panoul de afara) si panoul din casa a ramas proprietarului, ce il poate schimba cu sigurante moderne, sa nu mai ramana cu cele cu liță...

Cel mai bine sa intrebe distribuitorul inainte sa se apuce de treaba...
Pai si eu ce-am zis, ce-i in casa e instalatia de utilizare a fiecaruia.
Ce-i pe proprietatea comuna e al distribuitorului. E un panou general, pentru diistributia pe tipuri de consumatori, cu rezerve, acolo se masoara consumul pe parte comuna (iluminat, lift,sistem supraveghere video, interfon, etc).. Asa am in fata blocului meu si in interior, cum intri in scara, panoul cu contorii de energie electrica (incuiat) si cel cu sigurante automate, la fiecare dintre proprietari. ai acces limitat, e cu clapita individuala.
Am in familie persoana care face lucari pe tot felul de bransamente electrice, printre care si blocuri, nu numai case. De aia stiu cum functioneaza treburile.Nici nu ar putea vreo firma oarecare sa se ocupe de lucrare, sau vreun electrician, fara acceptul distribuitorului din zona, energia electrica vine din firida generala. Sunt lucrari care se autorizeaza, au un orar strict pentru desfasurare si se programeaza din timp.
latka, moderator
Citez dintr un aviz de racordare: "Punctul de delimitare a instalaţiilor este stabilit la nivelul de tensiune 230 V, la borne iesire din intreruptorul
montat in aval de contorul de decontare a energiei electrice. (elementul fizic unde se face delimitarea);
elementele menţionate sunt în proprietatea S.C. Dexxxx Grid S.A. (după caz, proprietar este utilizatorul sau
operatorul de reţea)."

latka a scris:

Pai si eu ce-am zis, ce-i in casa e instalatia de utilizare a fiecaruia.
Ce-i pe proprietatea comuna e al distribuitorului. E un panou general, pentru diistributia pe tipuri de consumatori, cu rezerve, acolo se masoara consumul pe parte comuna (iluminat, lift,sistem supraveghere video, interfon, etc).. Asa am in fata blocului meu si in interior, cum intri in scara, panoul cu contorii de energie electrica (incuiat) si cel cu sigurante automate, la fiecare dintre proprietari. ai acces limitat, e cu clapita individuala.
Am in familie persoana care face lucari pe tot felul de bransamente electrice, printre care si blocuri, nu numai case. De aia stiu cum functioneaza treburile.Nici nu ar putea vreo firma oarecare sa se ocupe de lucrare, sau vreun electrician, fara acceptul distribuitorului din zona, energia electrica vine din firida generala. Sunt lucrari care se autorizeaza, au un orar strict pentru desfasurare si se programeaza din timp.