avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Judecata cu mama unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Judecata cu mama unui minor

Buna seara.

Pot da in judecata o persoana (mama copilului meu), pe motiv ca ii tot spune copilului lucruri urate despre mine, denigratoare, ca eu nu il iubesc, etc? Detin multe filmulete in care copilul imi spune tot ce ii zice mama lui, inclusiv sa nu doarma la mine sau sa vina la mine, copilul are 5 ani si jumatate. Cand imi spune lucrurile astea, el plange.
Menționez faptul ca este fixat un program de vizitare copil, de catre o instanta, inclusiv exercitarea Autorității parintesti, este dispusa in comun.
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
offsetman, utilizator
Cel mai recent răspuns: alina.cr7 , utilizator 22:51, 16 Martie 2023
Dacă cele afirmate de fosta soție se puteau dovedi cu martori, postări pe rețele sociale atunci exista varianta ca printr un proces civil sa I cereți daune morale.In lipsa probelor respective o înregistrare cu un minor are 0 valoare probatorie.Puteti încerca să folosiți înregistrarea sesizând Protecția Copilului dar ce puteți obține e discutabil..
Dacă cele afirmate de fosta soție se puteau dovedi cu martori, postări pe rețele sociale atunci exista varianta ca printr un proces civil sa I cereți daune morale.In lipsa probelor respective o înregistrare cu un minor are 0 valoare probatorie.Puteti încerca să folosiți înregistrarea sesizând Protecția Copilului dar ce puteți obține e discutabil..
E greu caci in cazul dvs este vorba despre o alienare parentala grava, insa - in acelasi timp - nici nu veti putea face educatie mamei daca are asa mari resentimente la adresa dvs de isi traumatizeaza copilul.

Ar trebui sa purtati discutii cu aceasta, sa incercati sa ii explicati, sa faceti o sesizare la Protectia Copilului si in final in instanta insa masurile pe care le poate lua instanta sunt foarte putine si probabil ar fi necesara o schimbare de autoritate parinteasca.

Insa nu stiu daca dvs va doriti asta, daca sunt suficient de grave manifestarile la adresa copilului, numai o expertiza psihologica a copilului si a abilitatilor parentale ale fiecarui parinte poate face lumina si indrepta instanta spre o solutie adecvata interesului copiluui..... e mult de discutat, important e ce va doriti dvs sa intreprindeti, caci demesurile concrete nu sunt usoare si razboiul va dainui, cu posibile consecinte tot mai nefaste tocmai pentru cel mic.
Buna ziua,


Poate fi atrasa raspunderea civila delictuala, pentru actele de defaimare proferate la adresa dumneavoastra.

Pentru perturbarea programului de vizitare, puteti efectua o sesizare la DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI.

Puteti solicita monitorizarea programului de vizitare.



AV. GABRIELA GERBER a scris:

E greu caci in cazul dvs este vorba despre o alienare parentala grava, insa - in acelasi timp - nici nu veti putea face educatie mamei daca are asa mari resentimente la adresa dvs de isi traumatizeaza copilul.

Ar trebui sa purtati discutii cu aceasta, sa incercati sa ii explicati, sa faceti o sesizare la Protectia Copilului si in final in instanta insa masurile pe care le poate lua instanta sunt foarte putine si probabil ar fi necesara o schimbare de autoritate parinteasca.

Insa nu stiu daca dvs va doriti asta, daca sunt suficient de grave manifestarile la adresa copilului, numai o expertiza psihologica a copilului si a abilitatilor parentale ale fiecarui parinte poate face lumina si indrepta instanta spre o solutie adecvata interesului copiluui..... e mult de discutat, important e ce va doriti dvs sa intreprindeti, caci demesurile concrete nu sunt usoare si razboiul va dainui, cu posibile consecinte tot mai nefaste tocmai pentru cel mic.


și dacă nu face nimic, consecințele asupra copilului tot există. Trec prin același lucru și am păsuit mama un an; nu a înțeles nimic cu vorba bună, copilul suferă de stres și îi este afectată dezvoltarea fizică grav ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Castigare custodie definitiva copil nascut in afara casatoriei Mihaela_ruja Mihaela_ruja Buna ziua, Intrebarea mea este daca se poate castiga custodia definitiva a unui copil de 7 ani, care locuieste cu mama ei si cu ceilalti 5 frati intr-o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! cum sa procedez in cazul in care fosta soție n-a ... Buna ziua! Cum sa procedez in cazul in care fosta soție n-a respectat niciodată planul parental propus de instanța (de 4 ani), Raspunsurile DGASPC sunt ... (vezi toată discuția)
Drept de vizita copii dupa divort Bibi2017 Bibi2017 Buna ziua.Fratele meu a divortat.Divortul s-a desfasurat in conditii foarte dificile.Nu s-au stabilit prin lege clar drepturile tatalui de a vedea copiii (2 ... (vezi toată discuția)