Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, as vrea sa știu dacă există ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, as vrea sa știu dacă există posibilitatea de a ...

Buna ziua, as vrea sa știu dacă există posibilitatea de a cesiona sau de a ceda dreptul de folosință asupra unei garsoniere pt o perioada de 10 sau 15 ani , pt care am acte de proprietate. Eu nu vreau sa o vand ci da o cesionez. Daca se poate. Mulțumesc pentru răspunsul dvs
Nu e vorba de cesiune. Cred că ați vrut să spuneți concesiune (cedarea dreptului de folosință), dar nu se poate face în cazul dvs. Concesiunea are specificul că este o convenție între stat și o persoană privată. În cazul garsonierei pe care o aveți, puteți numai să o închiriați.