Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am cumparat un set de 4 cauciucuri de iarna ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am cumparat un set de 4 cauciucuri de iarna Pirelli ...

Buna ziua,

Am cumparat un set de 4 cauciucuri de iarna Pirelli Winter SottoZero 3 (noi), iar la scurt timp dupa montaj am constatat vibratii puternice peste viteza de 120km/h. Am mers la service pentru o expertiza a masinii, concluzia a fost ca nu este nimic in neregula cu ansamblul rotilor. Am facut o re-echilibrare a cauciucurilor - nici o schimbare. Am facut o indreptare de jante + reechilibrare, s-a imbunatatit putin situatia, insa vibratia persista. Cauciucurile se observa cu ochiul liber ca nu sunt perfect rotunde. Magazinul de unde le-am cumparat le-a trimis la Pirelli Romania pentru expertiza, iar acestia au concluzionat ca nu exista nici un defect de fabricatie. Mentionez ca achizitia s-a facut pe persoana fizica.

As dori niste sfaturi, ce solutii am in continuare ?

Multumesc anticipat.
Este siituatie complexa atat timp cat vehiculul a fost expertizat ,dv sustineti ca anvelopele nu sunt perfect rotunde desi reprezentantul producatorului a concluzionat ca nu exista defect de fabricatie
Sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului si eventual contactati expert tehnic