avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Asociația de proprietari a primit o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Asociația de proprietari a primit o factură pe ...

Bună ziua. Asociația de proprietari a primit o factură de curent pe anul precedent. S-a făcut eșalonare de plată. Întrebarea mea este: dacă în acea perioada la apartamentul meu a fost înregistrată o persoană (pe perioada facturii de curent), iar acuma sunt trecute 2 persoane, factura respectiva va fi calculată pe o persoană (cât era în perioada respectiva) sau se va calcula pe 2 persoane cât este în momentul de față?
Ultima modificare: Vineri, 17 Martie 2023
Crisscox, utilizator
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 02:24, 19 Martie 2023
energia electrica pentru spatiile comune ale imobilului se calculeaza la cota parte indiviza, nu pe persoane.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De unde ati scos-o ?
Articolul 82 din legea 196/2018
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcționarea instalațiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deșeurilor menajere, vidanjare.

magdarossi a scris:

energia electrica pentru spatiile comune ale imobilului se calculeaza la cota parte indiviza, nu pe persoane.


@Crisscox
Legal e pe numarul de persoane declarate de proprietar in perioada facturata.
Știți cumva și un art. de lege care prevede că factura se plătește pe nr de persoane din perioada respectivă?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu există articol de lege, e logic, facturile se achită conform situației din perioada respectivă, de către persoanele care au consumat.
Imaginați-vă ca ați fi cumpărat apartamentul acum, erați bun de plată pentru ce a consumat fostul proprietar?
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Martie 2023
latka, utilizator
Pana sa va puneti problema de recalculare si modul recalcularii nu mai bine va interesati despre ce suma este vorba ca sa nu va mai agitati pentru nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, lumina pe scara blocului se plateste dupa nr de persoane ... gepop gepop Buna seara, Lumina pe scara blocului se plateste dupa nr de persoane sau dupa nr. de apartamente? ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. dacă am apometrele in garanție, declar consumul ... Adicotin Adicotin Bună ziua. Dacă am apometrele in garanție, declar consumul lunar corect, cum e legal să se plătească pierderile : pe apartament sau pe persoane? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa-mi comunicati cum se imparte consumul de ... cattalinr cattalinr buna ziua, va rog sa-mi comunicati cum se imparte consumul de apa diferenta rezultat dintre bransamentul blocului si apometrele locatarilor, proportional cu ... (vezi toată discuția)