avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... În cazul îmbolnăvirii mamei, copilul la cine poate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

În cazul îmbolnăvirii mamei, copilul la cine poate locui? E obligată să îl lase la tata?

Este posibil ca în urmă unui proces de App 1 an de zile si vreo 8000 ron pe onorarii sa câștigi drept de a lua minorul 2 ore pe zi odată lan2 saptamani???
Si a 2 chestie pe care nu am gasit.o pe nicăieri...in cazul in care mama are o boală pt care necesită internată...sa zicem o săptămână..copilul nu ar fi normal sa locuiască cu tatăl in perioada asta ?? Sau poate sa.l lase la cine doreste pt ca tatăl trebuie sa.l ia doar in perioada dată de judecătoriei...
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:39, 20 Martie 2023
Nu scrie în lege.
Dar, ar trebui sa îl ia tatăl în acea perioadă în mod normal.

București 2023
Si daca mama nu înțelege ,,modul normal,, ea zicând că tatăl are dreptul doar atunci când zice hârtia de la judecătorie si il lasa la cine vrea dânsa...
Ce este de facut in cazul acesta?
Ultima modificare: Luni, 20 Martie 2023
Manuela Rășină, administrator
Daca mama moare la cine ajunge copilul?
Îl lasă prin testament la cine vrea ea?

Deși conform legii ar trebui sa va dea copilul dacă e vorba de mai mult de 3-4 zile ar trebui deschis proces ca sa înlăturați ori discuție.

Neînțelegerile se rezolva în instanță tot conform legii.

Încercați sa mergeti la avocat daca vreti soluții multiple pe caz concret
Legea este lege dar legea poate fi și folosita în mai multe feluri.
Din acest motiv au apărut avocatii încă din timpul imperiului roman.


București 2023
Ultima modificare: Luni, 20 Martie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodia copilului in concubinaj Radu190 Radu190 Salut,numele meu e Radu si am o intrebare dacă poate raspunde cineva . Va explic cum pot aceasta problema. Am trăit intr.o relatie de concubinaj din care ... (vezi toată discuția)
Divort la notar domiciliul la mama, aceasta pleaca in strainatate frey frey Buna ziua. In situatia in care exista divort cu minor, incheiat la notar, cu stabilirea domiciliului copilului la mama, tatal obligat sa plateasca pensie de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am un copil de 9 ani si doresc să îl las in grija ... corina1802 corina1802 buna ziua!am un copil de 9 ani,si doresc sa las copilul in grija bunicii pana vin din strainatate!Mentionez ca ,copilul este pe numele tatalui,fiind despartiti ... (vezi toată discuția)