Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... distrugere izolatie perete de catre vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

distrugere izolatie perete de catre vecin

Buna ziua!
va rog sa imi spuneti ce pot face in situatia in care un vecin isi demoleaza o constructie si a smuls izolatia de pe peretele meu lateral, cel care da in curtea lui . din ce cunosc nu are autorizatie de demolare / constructie si chiar daca are ce pot face in acest sens? spune ca repara dar cum pot stii ca va face cum trebuie cand ploua sa nu se infiltreze apa pe peretii mei?
multumesc frumos!
Petrina29, utilizator
Buna ziua!
Sa cheme o echipa specializata in asa ceva,iar dvs.sa asistati la reparatii ca sa fie facute cum trebuie.
Nu ar strica sa adunati si ceva dovezi, martori, poate si o declaratie scrisa a dumnealui ca aduce peretele la starea initiala..., o sa fie bune in instanta, daca nu va intelegeti si alegeti aceasta cale...
multumesc frumos! pozele si inregistrarile sunt probe ? nu ma intereseaza sa ii fac rau sa fac plangere dar stiu cat m-am chinuit cu ceva ani inainte sa repar acoperisul si sa izolez ca se infiltra apa si cand credeam ca am scapat si nu mai am probleme a stricat toata munca .
multumesc frumos! voi propune acesta solutie,
Puteti verifica existenta de autorizatie la serviciul urbanism din primaria teritoriala
multumesc frumos! pozele si inregistrarile sunt probe ?

341 al. 2 C. pr. civ., prevede:
„Sunt, de asemenea, mijloace materiale de probă și fotografiile, fotocopiile, filmele, discurile, benzile de înregistrare a sunetului, precum și alte asemenea mijloace tehnice, dacă nu au fost obținute prin încălcarea legii ori a bunelor moravuri.”