Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - lucru in ture de 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - lucru in ture de 12 ore

Buna ziua. Avand in vedere prevederile art. 112 din codul muncii este legal daca o SC are lucru in ture de 12 ore si la final luna timpul de lucru al angajatilor este de 48 ore in doua saptamani si 36 ore in doua saptamani (total ore lucrate 168 in luna)? Se pot considera doar 8 ore suplimentare? Multumesc anticipat.
orele suplimentare sunt calculate la sfarsit de luna...
Inteleg corect ca numarul orelor suplimentare se va calcula prin raportare la nr total al orelor lucrate in luna, chiar daca in doua dintre saptamanile din luna se dapasesc cele 40 ore reglementate de codul muncii?
Da... daca la sfatrsitul lunii totalul orelor lucrate este peste numarul de ore lucratoare, atunci ceea ce depaseste este munca suplimentara.
multumesc.