Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie ca parat in dosar de constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie ca parat in dosar de constatare

Vreți sa întrebați ceva sau ne informați ca sunteți parte într un dosar.?Dacă vreți sa întrebați faceți un efort și oferiți mai multe informații..
Este vorba de o vanzare/cumparare facuta acum 20 de ani si cineva(posibil din gresala cei de la CF) au inscris sarcina. Eu am primit banii chiar atunci la notar, deci nu aveam ce sa solicit. Firma imobiliara cred ca ar vrea sa vanda acum si constata sarcina. Eu in data procesului de constatare ( am vazut in dosar ca sun citat pentru interogatoriu) nu pot sa fiu prezent. Am o excursie platita exact in acea perioada. M-am gandit sa trimit o intampinare. Credeti ca ar fi suficient?
Multumesc

Catre Judecatoria xxxxx
Dosar Civil xxxxx/xxx/xxxxx
Complet xx

Intampinare

Subsemnatul Xxxxx Xxxx , parte in calitate de parat in dosarul Civil nr. Xxxxx/xxx/xxxx Judecatoria xxxx, identificat cu CI seria xx nr.xxxxxx emis de xxxxx xxxxxx /xx.xx.20xx cu CNP: xxxxxxxxxxxxx cu domiciliul in Xxxxxx, str.Xxxxx nr.xxx jud.xxxxxx

Prin prezenta declaratie va precizez urmatoarele:

In data de xx/ xx/ 20xx ora xx:00 din pacate nu pot participa la instanta camera SALA xx, complet xx pentru interogatoriu intrucat intre xx/xx/ 2023 si xx/ xx/2023 sunt plecat intr-o excursie de 21 zile in xxxx.

In legatura cu obiectul acestui proces, va precizez urmatoarele:

In momentul cand sa facut vanzarea-cumpararea xxxxx din xxxx, descris in acest dosar si face obiectul acestui dosar, plata a fost facuta imediat , la intocmirea contractului de vanzare/cumparare. Deci in aceasta privinta nu am nici o pretentie.
In legatura cu inscrierea de sarcini asupra terenului, nu am cunostinta, nu am solicitat asa ceva deci nici nu stiu cine a hotarat aceasta inscriere de sarcini.
Eu nu am avut cunostinta de acest lucru pana acum cand am primit citatia emisa in xx/xx/ 2023 si am consultat dosarul sa vad care este obiectul acestuia.

In incheiere va rog sa tineti cont de faptul ca nu am nici o contributie , cunostinta despre acest lucru sau vreo vina pentru instituirea acesei sarcini.
Inscrierile nu au fost facute la solicitarea mea.

In concluzie, nu am nici o obiectie pentru radierea acestei sarcini, sarcina care din partea mea nu are obiect.

Data :
Cu stima
Xxxxx xxxxx

Anexez dovada absentei mele din tara in perioada xx/xx/2023-xx/xx/2023