Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, sant functionar public intr-o primarie. ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, sant functionar public intr-o primarie. Postul pentru ...

Buna ziua,
sant functionar public intr-o primarie. Postul pentru care am sustinut examen la angajare a fost de studii medii.
Eu sant absolventa de facultate (facultate absolvita inaintea angajarii mele la primarie ) si ma intereseaza daca postul se poate transforma in post cu studii superioare.
Am o vechime in primarie de 6 ani.
j.c.m, utilizator
HG nr. 1.336 din 28 octombrie 2022 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea şi dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice

Promovarea personalului contractual într-o funcție pentru care este prevăzut un nivel de studii superior se face prin transformarea postului din statul de funcții în care acesta este încadrat într-un post prevăzut cu studii superioare de scurtă durată sau studii universitare de licență absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă, al cărui grad profesional este imediat superior celui de debutant, cu menținerea gradației avute la data promovării.
(art. 70 alin.1 )