Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Sotul meu a decedat in timpul casatoriei, a cumparat o casa ca bun propriu, in tipmul casatoriei, intabuata numai pe numele lui , cu bani din surse proprii proprii, scrie in contractul de vanzare-cumparare.
Sotul a avut un baiat, din alta casatorie, care a decedat la 3 luni dupa sotul meu, nu era casatorit si nu avea copii.
Cum pot transforma acest bun din bun propriu in bun comun, pentru a avea drept de mostenire ?
Multumesc !
Buna ziua,
Aveti dreptul la mostenire dar doar la o cota de 1/4.
Restul revine mostenitorilor din cealalta casatorie..
Cumpararea s-a facut intimpul casatoriei noastre si nu in timpul casatoriei dinainte.
Nu inteleg ce legatura are acesta achizitie cu vechea casatorie ?
Cum se poate modifica transforma la cartea funciara bunul propriu in bun comun cf. art. 339 Cod civil ?
trrtrr, utilizator
Ce vreți să spuneți, mai exact? Că sursele acelea nu erau chiar așa de proprii precum apar scrise în act? Că moștenitoare sunteți oricum, în calitate de soție supraviețuitoare a defunctului (indiferent dacă bunul ar fi comun ori propriu; indiferent dacă în masa succesorală după soț ar intra întregul bun, ca bun propriu al defunctului, sau doar o parte din el - restul fiind al dvs,).

Dată fiind situația de fapt din speță (moartea copilului soțului la 3 luni după tatăl său) probabil că veți ajunge intr-un proces cu moștenitorii acestui copil. Deși, cu ocazia dezbaterii la notar a moștenirii după soț, există posibilitatea să stabiliți prin bună învoială cu moștenitorii copilui (mira-m-aș!) că bunul era comun și, prin urmare, doar cota-parte de ...(partea defunctului) intră în masa lui succesorală.
Cine ar fi moștenitorii copilului?
Mama acestuia? Adică fosta soție a defunctului...? "Simpatic".
romascanu, moderator
Buna dimineata,
Multumesc pentru comentarii.
Eu consider ca bunul(imobil) cumparat in timpul casatoriei noastre este BUN Comun indiferent de ce scrie in contractul de vanzare cumparare.
Ce parere aveti ? Astept raspuns de la moderator ! Multumesc !
Codul civil.
Art. 340. -
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;

Regulamentul de recepţie şi înscriere în evidenţele de cadastru şi carte funciară (Ordin 600/2023)
Art. 176. -
Notarea calităţii de bun comun conform art. 902 alin. (2) pct. 3 din Codul civil se va face în baza copiei legalizate a certificatului de căsătorie, dacă din conţinutul acestuia, corelat cu situaţia juridică descrisă în actul în baza căruia s-a făcut înscrierea în cartea funciară, rezultă că imobilul s-a dobândit în timpul căsătoriei şi că nu face parte din categoria bunurilor proprii ale soţului al cărui drept este intabulat în cartea funciară.

romascanu, moderator