avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Pentru accidentul cu victime cat este ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Pentru accidentul cu victime cat este perioada de ...

Buna ziua. Pentru accidentul cu victime cat este perioada de suspendare a permisului 90 de zile sau 180 de zile?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Alex280594 , utilizator 01:03, 12 Aprilie 2023
Depinde daca si cum se claseaza dosarul. Poate ajunge si la 180 de zile,
Daca nu, vi se anuleaza permisul.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Martie 2023
latka, utilizator
Bună seara. A fost un accident ușor, dar după 2 ore o persoana din mașină cealaltă a chemat ambulanta ca o doare un pic gatul și după ce a ajuns la spital și i sau facut investigatii a plecat acasă.

George.G1 a scris:

Buna ziua. Pentru accidentul cu victime cat este perioada de suspendare a permisului 90 de zile sau 180 de zile?
Multumesc anticipat!

Mie mi-a fost suspendat 180 zile dupa clasare, indiferent ca victima era sub influenta alcoolului si a fugit efectiv in fata mea, trist ca legile sunt in asa fel incat pedepsele sunt aplicate fara a tine cont de circumstante. Nu aveam nici viteza, nici alcool sau altceva, ah...si victima nu a avut nici o zi de spitalizare, a plecat pe picioarele ei acasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident cu victima Sergiu Alexandru Sergiu Alexandru Salutare! In urmă cu câteva zile am avut un mic accident soldat cu o victima. Accidentul a fost o căzătură cu motocicleta, pasagera mea ajungând in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut un accident cu vatamare corpolara (eu fiind ... Alex280594 Alex280594 Buna ziua. Am avut un accident cu vatamare corpolara (eu fiind vinovatul). Astazi, dupa clasarea dosarului, am primit 172 zile suspendare permis. Exista vreo ... (vezi toată discuția)
Accident rutier - ce pedeapsa ar putea primi? Deea24 Deea24 Buna ziua.Am si eu o intrebare.Cumnatul meu a avut un accident saptamana asta.A condus sub influenta alcoolului,nu a avut centura de siguranta pusa,a mers cu ... (vezi toată discuția)