Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Am avut un accident cu vatamare corpolara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Am avut un accident cu vatamare corpolara (eu fiind ...

Buna ziua. Am avut un accident cu vatamare corpolara (eu fiind vinovatul). Astazi, dupa clasarea dosarului, am primit 172 zile suspendare permis. Exista vreo cale prin care pot reduce suspendarea? Mentionez ca depind de permis la locul de munca. Daca fac contestatie, pot pierde ceva in caz ca nu castig? Mentionez ca pietonul avea alcoolemie si a fugit brusc pe trecere, fiind luat la rost si de politistii veniti la fata locului ce au vizualizat si camerele din zona. Ar putea cantari chestiile astea la contestatie, sau cu ce motiv m-as putea prezenta?Ah, si pietonul nu a avut nici o zi de spitalizare, a plecat pe picioarele lui acasa. Multumesc.
Problema e că nu aveți cum să depuneți plângere contravențională, nefiind întocmit PV de contravenție.

Scuze, nu ma pricep, vazusem ceva pe dispozitia primita, de atacat in instanta si ma gandeam ca as putea face contestatie, totusi, exista vreo modalitate de a-mi reduce suspendarea sau a face ceva in privinta asta?