avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, ca si functionar public pot sa fac un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, ca si functionar public pot sa fac un contract de ...

Buna ziua, ca si functionar public pot sa fac un contract de colaborare cu GAL-ul pentru 3 luni?
Pe perioada de 3 luni ar urma sa fiu si platit.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:41, 27 Martie 2023
Funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.
Buna ziua, GAL-ul este o organizatie non guvernamentala dar am citit ca poti sa fii membru fondator dar nu angajat cu contract.
Din cate stiu, doar norma didactica este permisa pentru functionari.
Nu vreau sa risc , chiar daca avem salarii de 3600 net! ( avem doar incompatibilitati) , un salariu mai mic decat majoritatea sectoarelor si interdictii in a mai lucra suplimentar la alte societati.
De ex,. de trei ori mi-am dat demisia din consilier local , in termenul de 15 zile deoarece intervenea incompatibilitatea , chiar daca postul unde lucrez este intr-o alta localitate decat aceea in care am fost ales consilier local.
Nu sunt de acord. La ce va referiti cand spuneti legatura directa sau indirecta? Daca esti IT ist nu poti lucra in domeniul asta pt care esti pregatit? Nu cred

Cornel Vasile a scris:

Funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.

Buna ziua, Azi am cerut un raspuns oficial de ;a A.N.I. Este greu de luat legatura cu ei dar ei sunt singurii care pot decide.Parerile sunt diferite dar se pare ca d.p.d.v.legal , nu este voie.. Sa vad ce vor raspunde.
Nu aveti cum sa contraziceti legea .. cititi Legea 161/2003 ..

Gabriela Mitroi a scris:

Nu sunt de acord. La ce va referiti cand spuneti legatura directa sau indirecta? Daca esti IT ist nu poti lucra in domeniul asta pt care esti pregatit? Nu cred

Cornel Vasile a scris:

Funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionar public versus cenzor asociatie de locatari ina_lucretia ina_lucretia Sun functionar public in domeniul financiar la ANAF si sunt propusa sa fiu cenzor la administratia de locatari (chiriasi). Pot ocupa aceasta functie? Aceasta ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate Mieluirimia@yahoo.com Mieluirimia@yahoo.com Un sef birou,functionar public intr-un UAT,care a infiintat un GAL,poate detine functia-retribuita printr-un CIM,de manager al acestui GAL? (vezi toată discuția)
Angajare functionar public 4 ore la firma domeniul privat caminick caminick Buna ziua, As dori sa stiu daca un functionar public poate fi angajat cu 4 ore la o firma din domeniul privat (firma familiei). (vezi toată discuția)