Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul baza pentru a vedea dacă platesti cass la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul baza pentru a vedea dacă platesti cass la venitul din inchiriere

In cazul unui contract de chirie, plafonul de 6, 12, respectiv 24 salarii minime pentru care se constituie obligatia platii CASS se compara cu venitul brut (inclusiv impozitul de 10%) din chirie, adica cel din contract platit de chirias sau cu venitul net, dupa deducerea impozitului de 10% din venitul brut declarat in contract? Spre exemplu, daca se stabileste o chirie in contract de 1.500 lei pe luna platiti de catre chirias conform contractului. Impozitul este de 10%, respectiv 150 lei. Venitul net din chirie este 1500-150 = 1.350, pe un an intreg 1.350*12 = 16.200, iar plafonul minim de la care se aplica CASS este de 6*3.000= 18.000. In aceasta situatie se plateste CASS sau nu? Venitul net din chirie fiind sub plafon, chiar daca brutul atinge plafonul?
george-neagu, moderator
plafonul se aplica la venitul net adica cel dinainte de impozitare > de la 01.01.2023 venitul net = venitul brut . NU mai avem cota forfetara de 40%.