Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua , în clauza de formare profesionala se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua , în clauza de formare profesionala se includ și ...

Bună ziua , în clauza de formare profesionala se includ și salariile oferite de către angajator ?
În cazul meu , 9 luni am fost angajat ca muncitor necalificat ,oferindu-mi salariul minim și tichete de masa.
In aceasta perioada eu am urmat cursul de calificare.
Probațiunea cheltuielilor se poate face doar prin instanță?
Mulțumesc.
Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.

"Cheltuielile pe care trebuie să le restituie salariatul în condiţiile art. 195 alin. (3) - in prezent art.198 - din Codul muncii nu includ nici salariul şi nici indemnizaţia încasate de acesta în timpul formei de pregătire profesională. Suma pe care trebuie să o restituie salariatul cu titlu de cheltuieli nu trebuie să fie disproporţionată faţă de cheltuielile reale făcute de angajator, având în vedere că textul art. 195 - in prezent art.198 - din Codul muncii nu urmăreşte lipsirea salariatului de dreptul de a demisiona. Pe de altă parte, art. 195 - in prezent art.198 - din Codul muncii nu garantează salariatului locul de muncă pentru o anumită perioadă de timp, de minim trei ani." (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 300)