Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), cu cetatenie ...

Buna ziua,

Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), cu cetatenie maghiara, nascuta pe teritoriul Ungariei, stabilita de 6 luni in Roamania si vrea sa obtina cetatenie romana. Mama fetei are cetatenie romana.

Obtinerea cetateniei romane pe baza carui articol se solicita?
Multumesc.
In mod normal, copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere. Vedeti daca asta e valabil si atunci e vorba doar de constatarea faptului ca ea e demult cetatean roman.