avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), cu cetatenie ...

Buna ziua,

Va rog indrumare pentru o fata (23 de ani), cu cetatenie maghiara, nascuta pe teritoriul Ungariei, stabilita de 6 luni in Roamania si vrea sa obtina cetatenie romana. Mama fetei are cetatenie romana.

Obtinerea cetateniei romane pe baza carui articol se solicita?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:03, 12 Aprilie 2023
In mod normal, copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere. Vedeti daca asta e valabil si atunci e vorba doar de constatarea faptului ca ea e demult cetatean roman.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza un copil nascut in strainatate? draganrandrei draganrandrei Buna ziua, Sunt cetatean roman rezident in Islanda. In curand eu si sotia mea vom fi parinti :) Conform legii cetateniei : \\" Art. 5. - Copiii ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru ingrijirea copilului adelinaolteanusturza adelinaolteanusturza Buna ziua! Ma numesc Adelina Olteanu-Sturza. Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta. Inca din maternitate ma informez despre actele pentru indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Cetatenia maghiara georgetastancu georgetastancu Am un baiat de 19 ani,nascut Budapesta,Ungaria.Cum poate obtine cetetenia maghiara?Trebuie neaparat sa stie limba maghiara? (vezi toată discuția)