Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie pentru ingrijirea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie pentru ingrijirea copilului

Buna ziua!
Ma numesc Adelina Olteanu-Sturza.
Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta. Inca din maternitate ma informez despre actele pentru indemnizatia de ingrijirea copilului si de fiecare data mi se dau alte raspunsuri.Sunt intr-un mare impas si nu stiu unde ma pot informa despre ce acte sunt necesare pentru depunerea dosarului de indemnizatia pentru cresterea copilului.Mentionez ca am nascut in ianuarie in Ungaria,sotul-cetatean maghiar,cu domiciliul si locul de munca in Ungaria,copilul-cetatean maghiar,mama-cetatean roman,cu locul de munca in Romania,resedinta in Ungaria,din noiembrie,domiciliul stabil in Timisoara.
Trebuie ca indemnizatia pentru ingrijirea copilului si alocatia pentru copil sa fie primite din Timisoara,sau poate sotul sa solicite alocatia din Ungaria si eu indemnizatia din Timisoara?
Certificatul de nastere al copilului trebuie transcris in Timisoara?
Prin transcierea certificatului,copilul va avea si cetatenie romana,si maghiara,deoarece noi dorim ca el sa aiba doar maghiara?
La depunerea dosarului,pe langa actele mentionate pe site-ul primariei,mai trebuie sa depunem si anumite formulare europene?
In speranta ca ma veti ajuta,va multumesc anticipat.
Aveti foarte mare grija ca nu cumva copilului, din intamplare, sa-i fie inregistrata si cetatenia romana.
Aceasta ar insemna ceva foarte grav, chiar dezastruos.
Uitati-va ce patesc cei in jur de 23 milioane de cetateni romani!!!
Copilul are si cetatenie romana, avand in vedere ca este nascut din parinti care au cetatenie romana ....
Art. 5 (2) din Legea nr.21/1991 prevede:
Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:
a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.